To on wcielał się w Szarika w „Czterech pancernych i psie”. Kim był najsłynniejszy psi aktor?

„Czterej pancerni i pies” to jedna z najpopularniejszych polskich produkcji przełomu lat 60. i 70. Serial szybko zdobył popularność i co tydzień gromadził przed telewizorami rzesze fanów. Jednym z głównych bohaterów był Szarik. Co wiemy o najsłynniejszym polskim psim aktorze?
Pies Szarik z treserem, fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Czterej pancerni i pies” – kultowa polska produkcja

„Czterej pancerni i pies” szturmem podbiło serca widzów. Serial oparty jest na powieści Janusza Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Emisja pierwszego odcinka miała miejsce 9 maja 1966 roku. Wtedy to w tysiącach odbiorników wybrzmiała po raz pierwszy piosenka przewodnia produkcji, „Ballada o pancernych” autorstwa Agnieszki Osieckiej, która na stałe zapisała się w polskiej popkulturze.

Serial opowiada historię załogi czołgu nr 102 „Rudy”, która przechodzi szlak bojowy Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte od Studzianek do Berlina. W skład załogi wchodzą: Janek Kos (Janusz Gajos), Gustlik Jeleń (Franciszek Pieczka), Olgierd Jarosz (Roman Wilhelmi), Grigorij Saakaszwil (Włodzimierz Press) oraz Szarik – pies Janka, który często ratuje żołnierzy z opresji.

To ona była głosem „Pszczółki Mai”. Ewa Złotowska wspomina kultową rolę
Ewa Złotowska dubbingowała jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek animacji w Polsce – pszczółkę Maję. Z okazji 50-lecia serialu aktorka wraca wspomnieniami do czasów, gdy przypadek sprawił, że stała się głosem dzieciństwa...

Szarik – kim był naprawdę serialowy bohater?

Prawdziwe imię owczarka niemieckiego, który wcielił się w rolę czworonożnego żołnierza, to Trymer. W niebezpiecznych scenach Trymera zastępował dubler – pies o imieniu Atak. Trymer trafił do serialu zupełnie przypadkiem. Miał zostać wycofany ze służby milicyjnej, bo nie zdał egzaminów z tropienia – był zbyt łagodny i mało agresywny. I właśnie takich cech szukali twórcy serialu. Odpowiedniego psa znaleziono na żoliborskiej komendzie w Warszawie.

W serialu Szarik był nieodłącznym kompanem załogi czołgu „Rudy 102”. W rzeczywistości Trymer początkowo nie mógł odnaleźć się na planie, ale z czasem przywiązał się do ekipy.

Zachwycała rolą Marusi w "Czterech pancernych i psie". Jak dziś wygląda Pola Raksa?
Pola Raksa, ikona polskiego kina, znana przede wszystkim z roli Marusi w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", przez dziesięciolecia zachwycała widzów. Aktorka na długo zapisała się w pamięci jako symbol seksbomby polskiego...

Ulubionym aktorem Szarika wcale nie był Janusz Gajos

Wbrew pozorom ulubionym aktorem Trymera na planie wcale nie był jego serialowy właściciel, czyli Janek Kos. Pies bardzo polubił za to Wiesława Gołasa, czyli serialowego Czereśniaka. „Jeżeli pan Gajos przykazał mu, aby wszedł do włazu czy zaszczekał, pies honorował jego tonację głosu i wykonywał wszystkie polecenia. Natomiast, jak tylko na chwilę straciłem Trymera z oczu, wiedziałem, że jest gdzieś przy Wiesławie Gołasie. Pies go uwielbiał” –opowiadał „Nowinom” Franciszek Szydełko – treser psa.

Niezapomniana Honorata z „Czterech pancernych i psa”. Los nie zawsze był łaskawy dla Barbary Krafftówny
Gdy w polskich domach rozbrzmiewał charakterystyczny motyw muzyczny z „Czterech pancernych i psa”, miliony widzów zasiadały przed telewizorami, by śledzić losy załogi legendarnego czołgu Rudy 102. Wśród barwnych postaci serialu...

Chwile grozy na planie i wierna starość

Podczas kręcenia serialu Trymer przeżył prawdziwe chwile grozy. W jednej ze scen, kręconej nad Wisłą, pies omal nie zginął podczas wybuchów pirotechnicznych. „Reżyser poprosił, aby – w momencie, gdy Trymer będzie przepływał przez Wisłę – pirotechnicy podłożyli materiały wybuchowe, że niby Niemcy bombardują. Kiedy trwały te wybuchy, pies nagle zniknął. Na planie panika, wrzaski: «Rany boskie, nie ma Trymera!». Zdawało się, że już po nim. Po chwili Tadeusz, mój asystent, stojący po drugiej stronie rzeki, krzyczy: «Jest! Jest!». Okazało się, że pies zaczepił o gałęzie tych zwalonych drzew. Tadeusz z trudem, ale go wyciągnął. Trymer ciężko oddychał; reżyser Nałęcki przerwał kręcenie do popołudnia, żeby psisko doszło do siebie” – opowiadał Szydełko.

Po zakończeniu pracy na planie Trymer znalazł kochający dom i dożył sędziwego wieku 16 lat. Pod koniec życia stracił wzrok, słuch i doznał paraliżu tylnych kończyn. Jego opiekunowie przez rok nosili go na spacerach na rękach. Odszedł spokojnie pod koniec 1979 roku.

Źródło: TVP

Nie żyje aktor znany z "Czterech pancernych". Zginął w pożarze domu
Zmarł Piotr Wysocki, ceniony aktor filmowy, teatralny i telewizyjny - taka informacja pojawiła się w lokalnym tygodniku "Wspólnota Opolska". Zginął na skutek pożaru, który ogarnął jego dom w Trzcińcu na Lubelszczyźnie. Miał 87...

Czytaj dalej: