Dlaczego na Wimbledonie wszyscy muszą być ubrani na biało? Wyjaśniamy!

Wimbledon to nie tylko najstarszy turniej tenisowy na świecie, ale też najbardziej konserwatywny, jeśli chodzi o zasady ubioru. Od dekad obowiązuje tam ścisły dress code, który budzi emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Sprawdź, jakie reguły rządzą strojem na londyńskich kortach i dlaczego biel to tutaj świętość.
Iga Świątek na Wimbledonie 2025, fot. East News/John Walton

Biała tradycja – historia, która trwa od wieków

Wimbledon to najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. To właśnie tutaj obowiązuje rygorystyczny dress code sportowy– niemal całkowicie biały strój. Skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego jest tak skrupulatnie przestrzegana?

Skąd ta obsesja na punkcie bieli?

Początki białego dress code’u sięgają XIX wieku, kiedy tenis był sportem elitarnym, a biel symbolizowała czystość, elegancję i praktyczność. W tamtych czasach uważano, że białe ubrania lepiej maskują ślady potu, co miało znaczenie podczas gry w upalne, letnie dni. Pierwszy oficjalny turniej na kortach Wimbledonu rozegrano w 1877 roku i już wtedy zawodnicy musieli występować w białych strojach.

Oszałamiająca stylizacja Świątek! Na Kolacji Mistrzów wystąpiła w sukni za blisko 10 tys. zł
Iga Świątek nie przestaje zadziwiać – po historycznym zwycięstwie w finale Wimbledonu Polka olśniła wszystkich na Kolacji Mistrzów. Jej stylizacja od Stelli McCartney wywołała prawdziwy zachwyt, a cena kreacji przyprawia o zawrót głowy....

Symbol prestiżu i równości

Biały dress code to nie tylko tradycja, ale także symbol prestiżu i równości. Wszyscy zawodnicy – niezależnie od statusu, narodowości czy pozycji w rankingu – muszą podporządkować się tym samym zasadom. To sprawia, że na korcie liczą się przede wszystkim umiejętności, a nie ekstrawaganckie stroje czy logotypy sponsorów.

Wimbledon jest jednym z nielicznych turniejów, gdzie reklamy na strojach są niemal niewidoczne, a zawodnicy prezentują się w klasycznych, eleganckich zestawach.

Gwiazdy kontra dress code

W historii turnieju nie brakowało buntowników. Andre Agassi, ikona lat 90., przez trzy lata odmawiał gry na Wimbledonie, bo nie mógł wystąpić w swoich kolorowych strojach, które były częścią jego osobistej marki. Z kolei Roger Federer w 2013 roku został upomniany za pomarańczowe podeszwy butów, a Martina Navratilova musiała zmienić spódniczkę ze względu na niebieskie paski.

Ile zarobiła Iga Świątek za wygraną w Wimbledonie? Rekordowe pieniądze!
Iga Świątek po raz pierwszy w karierze wygrała Wimbledon, zapisując się na stałe w historii polskiego i światowego tenisa. W finale prestiżowego turnieju w Londynie rozgromiła Amandę Anisimovą 6:0, 6:0. Po emocjonującym zwycięstwie nie...

Zmiana zasad

W 2022 roku organizatorzy zdecydowali się na znaczącą zmianę. Po konsultacjach z zawodniczkami, WTA oraz producentami odzieży, Komitet Zarządzający dopuścił możliwość noszenia przez kobiety ciemnych lub kolorowych szortów pod spódniczką, aby zmniejszyć dyskomfort związany z miesiączką.

„Jesteśmy zobowiązani wspierać zawodniczki i słuchać ich opinii, aby mogły osiągać najlepsze wyniki. Mam nadzieję, że ta zmiana pozwoli im skupić się na grze i zniweluje potencjalne źródło stresu”, tłumaczyła Sally Bolton, szefowa All England Clubu. Pozostałe elementy stroju wciąż muszą być niemal całkowicie białe.

Elegancja na trybunach – jak ubiera się widownia?

Choć na Wimbledonie nie obowiązują tak restrykcyjne zasady ubioru dla widzów, jak dla zawodników, turniej od lat słynie z wyjątkowej elegancji na trybunach. Oficjalny dress code nie jest narzucony, jednak od publiczności oczekuje się schludnego, klasycznego stroju. Wśród gości – zwłaszcza na najważniejszych meczach i w lożach VIP – królują letnie garnitury, koszule, sukienki, kapelusze i stylowe dodatki. Krzykliwe, sportowe ubrania czy stroje plażowe są niemile widziane. Wimbledon to miejsce, gdzie tradycja i dobry smak są w cenie, a widownia chętnie podkreśla wyjątkowy charakter turnieju swoim wyglądem.

Źródło: en.as.com, sport.tvp.pl

Wpadka Hugh Granta: aktor przysnął na Wimbledonie. Wszystko uchwyciły kamery
Hugh Grant, gwiazda takich filmów jak „Notting Hill” czy „Dziennik Bridget Jones”, został przyłapany przez kamery na... drzemce podczas ćwierćfinału Wimbledonu. Zdjęcia śpiącego aktora błyskawicznie obiegły sieć, wywołując...

Czytaj dalej: