Polacy zapominają o szczepieniach przed wakacjami
Wyjazdy do krajów takich, jak Hiszpania, Włochy czy Grecja nie wymagają szczególnego przygotowania, ale bardziej egzotyczne kierunki wiążą się już z pewnymi zaleceniami. Turyści wybierający się do: Indii, Tanzanii, Brazylii czy na Madagaskar, powinni pamiętać, że są to rejony, gdzie występują poważne choroby zakaźne. To między innymi: żółta febra, dur brzuszny oraz malaria. Przed urlopem lekarze zalecają wykonanie najpotrzebniejszych szczepień ochronnych. Jak się jednak okazuje, wiele osób ignoruje takie apele.
W latach 2021-23 przeprowadzono badanie ankietowe, z którego wyszło, że spośród 600 osób kierujących się do krajów tropikalnych, zaledwie połowa wykonała szczepienia. 12% uwzględniło leczenie przeciwmalaryczne. Jakiś czas temu w czasopiśmie „Travel Medicine and Infectious” dr n. med. Anna Bogacka, prof. Maciej Grzybek i dr n. med. Agnieszka Wroczyńska opublikowali wyniki swojej pracy poświęconej tematowi.
Spodziewałam się, że uczestnicy takich wydarzeń to osoby świadome zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżami do egzotycznych krajów. Niestety, nawet doświadczeni globtroterzy, żeglarze, wspinacze czy miłośnicy trekkingu nie zawsze posiadają podstawową wiedzę na temat chorób tropikalnych i sposobów ich unikania – powiedziała dr Bogacka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zdaniem prof. Grzybka turyści, którzy wybierają opcje „last minute” całkowicie pomijają medyczne przygotowanie do wyjazdu. Liczy się jedynie tani bilet.
Zdarza się, że ktoś rezerwuje wyjazd w piątek, a w niedzielę leci do strefy malarycznej. Bez profilaktyki, bez szczepień, bez nawet podstawowej wiedzy. To igranie z losem – dodał ekspert.
Malaria zabija turystów
Wiosną głośno było o sytuacji, kiedy to dwie osoby zgłosiły się do lekarza ze stanami gorączkowymi. Niedawno wróciły z Zanzibaru. Jak się okazało, objawy wskazywały na nierozpoznaną wcześniej malarię! Chorych nie udało się uratować, sama malaria co roku powoduje około 500 tysięcy zgonów.
Prof. Grzybek określił to wydarzenia, jako „tragiczny przykład zaniedbania”.
Podróżujący często boją się skutków ubocznych tych leków. Tymczasem z powodu chemioprofilaktyki malarii nie było nigdy zgonu, a z powodu malarii – niestety nie raz – dodała dr Bogacka.
Bezpieczeństwo podczas podróży
Szczepienia ochronne to jedno, ale podczas wycieczki w odległe rejony trzeba zadbać też o to, co robimy na miejscu. Lepiej unikać ulicznego jedzenia, co do którego nie mamy pewności, nocą spać pod moskitierą, nosić jasne i zakrywające ciało ubrania, pić tylko butelkowaną wodę i uważać na nieumyte owoce czy warzywa. Lekarze zalecają również zachować ostrożność w kontaktach seksualnych. Do apteczki spakować należy probiotyki, elektrolity, środki na biegunkę czy leki przeciwbólowe.