Sensacyjne wieści z Jadowa. W lesie znaleziono ponad 400 monet!

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy „Husaria”, przeczesując las w Jadowie, odnaleźli ogromną ilość dawnych szylingów. W sumie było ich ponad 400 sztuk!
fot. Shutterstock

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy „Husaria” dokonali niezwykłego odkrycia. Uczestnicy wybrali się w okolice Jadowa (powiat wołomiński), aby odnaleźć ślady średniowiecznej drogi. To, co czekało na nich na miejscu, przerosło ich wszelkie oczekiwania!

Osoby, które wzięły udział w wyprawie, zajęły się przeczesywaniem lasu. Jedna z nich w pewnym momencie złapała „kilka ładnych sygnałów”, które doprowadziły poszukiwaczy do… garści szelągów! To monety boratynki bite w czasach, kiedy rządził Jan II Kazimierz Waza. Na głębokości 5-10 cm leżało aż 13 sztuk. Uczestnicy zaczęli więc szukać dalej.

Boratynki to bardzo popularne monetki, jednak zazwyczaj odkrywaliśmy je pojedynczo... Postanowiliśmy więc sprawdzić okolicę dokładniej... I wtedy się zaczęło – relacjonuje na Facebooku stowarzyszenie.

W ziemi leżało ponad 400 monet!

Z każdym krokiem było coraz ciekawiej. Kolejne dołku w ziemi zawierały następne monety. Finalnie teren skrywał aż 442 boratynki!

Każdy z nas wyciągał monety z ziemi, jedna za drugą! Ukryte były płyciutko pod warstwą ściółki, od kilku do kilkunastu w każdym dołku – czytamy.

Boratynki to dość częste znalezisko w naszym kraju, jednak mało kiedy udaje się odkryć aż taki zbiór. Znalazcy podejrzewają, że skarb mógł być „częścią żołdu, który być może został ukryty lub zgubiony przez żołnierza pod koniec XVII w.”. 

Jaką wartość ma 1 boratynka?

Jak udało się ustalić, 1 grosz polski to były 3 boratynki, a 1 złoty polski to 90 boratynek. Dla lepszego zrozumienia wartości, „Husaria” podaje tutaj przykład z piekarni: piekarz za wypieczenie chleba z 1 korca (128 litrów) mąki otrzymywał 4 grosze [2] = 12 boratynek.

Polak zamordowany w Grecji. Zastrzelono go w biały dzień
Nie żyje prof. Przemysław Jeziorski, wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Polak został zastrzelony w Grecji przez zamaskowanego napastnika.

A ile wynosiłaby 1 boratynka w dzisiejszych czasach?

Na podstawie trofy [5] określonej przez prof. Żabińskiego i naszych wyliczeń, siła nabywcza 1 boratynki wynosiłaby dzisiaj 1,5 PLN – wyjaśniają specjaliści.

Czytaj dalej: